אקרופוליס

האגורה העתיקה של אתונה : האגורה הקדומה, אחד האתרים החשובים ביותר של הבירה היוונית, ממוקמת בצפון מערב האקרופוליס, בין השכונות תיסיון ומונסטיראקי. אזור גדול עם חורבות עתיקות וירוק רב, האגורה העתיקה הייתה מרכז אתונה בימי קדם, המקום בו יתקיימו מפגשים ושופטים פוליטיים.

בתחילה היו לאגורה בתים פרטיים, עד שאורגנה מחדש על ידי העריץ פאיסטרסטוס במאה ה -6 לפני הספירה. למרות שהוא עצמו בנה את ביתו בתוך האגורה, הוא גרם לכל שאר הבתים לזוז וסגר את הבארות, מה שהופך אזור זה למרכז הממשלה האתונאית. הוא גם יצר מערכת ניקוז, מזרקות ובנה מקדש לאלי האולימפיה. במאה שלאחר מכן בנו האתונאים מבני ציבור, מקדשים להפאסטוס, זאוס ואפולו ונטעו עצים.

באתונה הקלאסית (המאה החמישית לפנה”ס) ובפסגת הדמוקרטיה האתונאית, נפגשו מועצת העיר (או ווולי), נשיאי המועצה (או פריטניס) והשופטים (או הארכונים), באגורה העתיקה. גם בתי המשפט למשפטים התקיימו שם. בשנת 480 לפני הספירה הרסו הפרסים את רוב הבניינים באגורה במהלך המצור על אתונה, אך מאוחר יותר בנו אותם האתונאים מחדש. האגורה הפכה שוב לאזור מגורים בתקופה הרומית והביזנטית.

החפירות הראשונות באתר נערכו בין השנים 1859-1912 על ידי החברה הארכיאולוגית היוונית והמכון הארכיאולוגי הגרמני. בשנת 1890, עבודות להקמת מסילת הרכבת אתונה-פיראוס חשפו חלק גדול מהאגורה. בשנת 1931, בית הספר האמריקאי ללימודים קלאסיים החל שוב בחפירות עד 1941. משנת 1945 ועד היום עדיין נמשכות עבודות. כדי לחפור את כל השטח, כ -400 בתי מגורים מודרניים שהשתרעו על שטח של 12 דונם נמשכו.

בין המונומנטים החשובים ביותר באגורה הקדומה ניתן למנות את מקדש הפאסטוס שהוא המקדש העתיק השמור ביותר ביוון, ואת הסטואה של אטאלוס, ששופץ לאחרונה. הסטואה היה למעשה שוק סחר שנבנה על ידי מלך פרגמוס, אטאלוס, בין השנים 159-138 לפני הספירה. כיום הוא פועל כמוזיאון וכולל מוצגים מעניינים רבים שנמצאו במהלך חפירות באגורה העתיקה.

איך להגיע

ברגל: מכיוון שהאגורה העתיקה ממוקמת באזור מרכזי באתונה, ניתן להגיע אליה בקלות ברגל מתחנת המטרו מונסטיראקי , תוך פחות מ -5 דקות.

במטרו: תחנות המטרו הקרובות ביותר הן “Thissio” בקו 1 ו- “Monastiraki” בקווים 1 & 3. שימו לב שהאגורה העתיקה ממוקמת 3-5 דקות הליכה מהמטרו. קבל מפה של המטרו כאן .

Categories:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *