החלפת משמר אתונה

החלפת המשמרות באתונה יוון: בכל יום ראשון בבוקר בשעה 11 בבוקר, אנשים מתכנסים בכיכר סינטגמה כדי לצפות בשינוי הרשמי של השומרים, היחידה הצבאית שחבריה עומדים בגאווה בשקט מוחלט מול הפרלמנט ההלני. יש כמובן שינוי כל שעה ביום, אבל בימי ראשון, זהו הטקס הרשמי עם המכס הרשמי.

 

האבזון היא יחידה מיוחדת של הצבא ההלני, הידועה גם בשם צוליאדס, השומרים על אנדרטת החייל האלמוני מול הפרלמנט ההלני והאחוזה הנשיאותית. באמצעות התנועה ההיסטורית של יוון, האבזונים הפכו לסמלים של אומץ ואומץ לעם היווני. המשמר הנשיאותי, כפי שנקראת כיום היחידה, הוקם בשנת 1868 וקיבל שמות רבים לאורך מאות שנים (משמר הדגל, המשמר המלכותי וכו ‘).

תפקידי החיילים הינם חלק מאופי טקסי. כל חייל שומר כשעה, 3 פעמים בסך הכל כל 48 שעות. במשך 60 הדקות האלה, הם צריכים לעמוד דומם עד שהגיע הזמן לעבור עם שומר אחר. במהלך השינוי, הם עובדים בזוגות כדי שיוכלו לתאם את המהלכים שלהם בצורה מושלמת. הצעדים שהטקס הרשמי דורש בזמן השינוי מתבצעים בהילוך איטי באמת כדי להגן על זרימת הדם שלהם לאחר 60 דקות של חוסר תנועה.

חיילי המשמר הנשיאותי נבחרים על פי גובהם, מצבם הגופני המצוין, מצבם הפסיכולוגי, כמו גם אופים ומוסריותם, כאשר הם עוקבים אחר אימון קשה לפני שהם הופכים לחלק מיחידת הכבוד הזו. האימון נמשך חודש אחד וכולל תרגילים לשמירה על נינוחות הגוף והנפש. מלבד הישארות בשקט, אסור לחיילים להזיז שום פנים או עין ולא להראות שום הבעה.

למדי המשמר הנשיאותי יש משמעות היסטורית. הוא מתייחס למדים של הקלפטים וארמטולוי, שתי קבוצות של לוחמים יוונים במהלך מלחמת העצמאות (1821) נגד העות’מאנים. למעשה, לחצאית הלבנה של המדים יש 400 קפלים המייצגים את 400 שנות הכיבוש העות’מאני על היוונים.

המדים מורכבים מ:
– הפרייון שהוא כובעו של האבזון, העשוי מעץ אדום עם פקק שחור
– החולצה הלבנה עם עלים רופפים
– הפרמלי, שהוא החולצה וזה החלק הקשה ביותר לבנייה, בעבודת יד עם הרבה צורות שעשו עליה
– הכיל היווני (או foustanella אחר), מבנהו דורש 30 מטר של בד לבן
– הצארוצ’יה, נעליו המסורתיות של אבזון שהן אדומות, עשויות עור, עם חבטה קטנה מלפנים. כל נעל שוקלת שלושה קילו
– השוליים, הכחול והלבן עומדים על דגל יוון
– הביריות העשויות משי
– חגורת העור
– נופך הפנימי
-והאקדח שהוא היצירה הקשה ביותר לנשיאה, לא רק בגלל כוח הכבידה שלה, אלא גם בגלל הלחץ הפיזי המופעל על גופו של החייל.

זוהי הגרסה הרשמית של המדים אותם לובשים האבזונים רק בימי ראשון וחגים לאומיים. בימים האחרים, החולצה הלבנה, הפרמלי והקילט היווני מוחלפים בדולמות, מדים מיוחדים שחיילי המאבק המקדוני (1904-1908) נהגו ללבוש. המדים הזה כחול בחורף וחום בקיץ. בטקסים .רשמיים, האבזונס לובשים גם את המדים המסורתיים של כרתים ופונטוס, כהכרה בתרומה של אזורים אלה במלחמות הלאומיות.

עזרה בכתיבה בלוג לונדון

Categories:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *