אקרופוליס

האקרופוליס של אתונה יוון: מקודשת הרוק , האקרופוליס של אתונה, נחשב לסמל של התרבות היוונית העתיקה. הוא נחשב גם לאחד המונומנטים העתיקים המשמעותיים באירופה. הן האקרופוליס והן הפרתנון, המקדש המרשים שהוקדש לאלת אתנה, נראים כמעט מכל מקום באתונה.

ההיסטוריה של האקרופוליס
האקרופוליס באתונה היה מבצר ובסיס צבאי בתקופה הניאוליתית, בשל מיקומו המציע נוף נהדר של הארץ והים. בתקופה המיקנית הוא הפך למרכז דתי המוקדש לסגידת האלה אתנה.

אומרים שהמקום הוכרז כפרובינציה רק לאלים על ידי אורקל, ולכן הפסיק להיות מיושב על ידי האנשים. שלושת המקדשים בעלי החשיבות העיקרית, הפרתנון, הארכטאון ומקדש נייקי, הוקמו במהלך התקופה הקלאסית (450-330 לפנה”ס) על שרידי מקדשים קודמים. שלושתם מוקדשים להיבטים שונים של האלה אתנה. הפרסים הרסו את האקרופוליס במהלך קרב סלמינה בשנת 480 לפני הספירה

מייסד הדמוקרטיה האתונאית, פריקלס, היה זה שבנה אותה תחת הצורה ששמרה עד היום. הוא הפך אותה לעיר מקדשים, וכמו כל דבר אחר שנוצר באותה תקופה, הפך אותה להישג האולטימטיבי מבחינת האדריכלות והפיסול היווני הקלאסי. האקרופוליס באתונה עבר מאז הרבה, ושרידיו משקפים כל תקופה ותקופה בעיר.

הפרתנון הפך לכנסייה שהוקדשה לאגיה סופיה על ידי הנוצרים של ביזנטיון, בעוד ששליטת הפרנקים בשנת 1205 הפכה את הגבעה למבצר ולמעון של הפרנקים האצילים. באותה תקופה, הפרתנון הייתה כנסייה קתולית בשם גבירתנו מאתונה . הכיבוש העות’מאני של המאה ה -15 הפך את הבניין למסגד. כאשר סוף סוף יוון הפכה עצמאית מהכיבוש הטורקי, שימור האנדרטאות הפך למשימה בעלת חשיבות מרכזית, והיא נשארה כך עד היום.

חקור את האקרופוליס בסיור
גלו כמה מהסיורים הפופולריים ביותר לאקרופוליס:

צפה בסיורים נוספים

הפרתנון
הבניין
אנדרטה זו היא סמל הציוויליזציה היוונית העתיקה. היא האנדרטה החשובה ביותר עד היום. היא הוקדשה לאלת הפטרון של העיר, אתנה שכן פרתנון פירושה גם דירתה של הבתולה . אתנה הייתה אלת החוכמה, המלחמה וגם בתולה. הפרתנון ממוקם על ראש גבעת האקרופוליס. הוא נוצר בין השנים 447 – 432 לפני הספירה, בתקופת תור הזהב של פריקלס, על ידי האדריכל איקטינוס ובעזרת קליקראטס.

הפסל האתונאי המפורסם פידיאס היה המפקח על הפרויקט כולו, המהווה דוגמה מצוינת לסגנון האדריכלי הדורי. הוא עשוי משיש פנטלי ועשוי משמונה עמודים דוריים בכל אחד מהצדדים הצרים ו -17 עמודים בכל אחד מהצד הארוך. העובדה המדהימה ביותר על ההישג המושלם הזה היא שהטורים שלו נעשים בזיגזג כדי ליצור את הרושם שהיסודות שלו ישרים. בחלקו המרכזי היה בעבר בריכת מים והגנה על פסל של אתנה בגובה 40 מטרים, עשוי זהב ושנהב.

הקישוטים
השילוב של מטופים דוריים והאפריז היוני על הקירות נחשבים ליצירות מופת ייחודיות. בצד המזרחי, המתופים מתארים את מאבק האלים נגד הענקים ובצד המזרחי את הקרב לפית ‘נגד הקנטאורים. הצד הדרומי מראה את ניצחון היוונים מול האמזונס ובצפון ניצחון האתונאי על הטרויאנים. האפריז המכסה את צידי המקדש מתאר את הפסטיבל הדתי החשוב ביותר ביוון העתיקה, הפנתנאה.

העיצובים כוללים את דמות האלים, בעלי החיים ויותר מ -360 בני אדם. שני הדגמים של המקדש מראים את הולדת אתנה והמאבק בינה לבין פוסידון על שם העיר. בית המקדש עבר שינויים רבים, בעוד שהחרבתו הסופית התרחשה במאה ה -19: השגריר הבריטי בקונסטנטינופול, הלורד אלגין, גנב את עיטוריו ומכר אותם למוזיאון הבריטי שם עדיין ניתן לראותם.

הארקתיון
מקדש זה ממוקם בחלק הקדוש ביותר של כל הגבעה הקדושה. צד זה של האקרופוליס היה אכן המקדש שבו התרחשו כל הפולחנים והטקסים של פוסידון ואתנה. הוא קיבל את שמו לאחר שפוסידון הרג את אכטטוניוס, מלך מיתי שהיה בעל גוף של נחש. המקדש היה חלק מפרויקט Pericles והוא ממוקם בצד הצפוני של הפרתנון. הוא התחיל מאוחר, בשנת 421 לפני הספירה, בשל מלחמות פלופונסוס והסתיים בשנת 406 לפני הספירה.

זוהי דוגמה מדהימה לאדריכלות היונית, המורכבת משלושה ממדים חלקים בסיסיים שהם המקדש הראשי, המרפסת הצפונית והדרומית. שני חלקי המקדש הראשי מוקדשים בהתאמה לאתנה ופוסידון. המרפסת הצפונית של שישה עמודים מובילה אל הטמנוס של פנדרוסוס, המקום בו גדלה המתנה הקדושה של אתנה לעיר, עץ הזית.

המרפסת הצפונית של המקדש היא המפורסמת ביותר שכן היא זו עם הקראטים, שש הנשים מחליפות את העמודים התומכים בגג השיש. הקריאטים פוסלו לאחר כמה דוגמניות צעירות ויפות שהיו נשים מקרייס, כפר לקוניה.

מקדש אתנה נייקי
מקדש קטן זה נבנה בין השנים 427-424 לפנה”ס מתכנון של האדריכל קליקרייטס. הוא ניצב על רציף בקצה הדרום-מערבי של האקרופוליס וסגור גם למבקרים. זהו בניין כמעט מרובע של אדריכלות יונית עם ארבעה עמודים יוניים בכל קצה. האפריז שלה מעטר סצנה נפלאה המתארת את ועידת האלים וסצנות מיתולוגיות בצד המזרחי והדרום, וסצנות קרבות בצד השני. רוב האפריז נהרס, בעוד שחלקים מסוימים, כמו הייצוג היפה של אתנה נייקי (הניצחון) המחברים את הסנדל שלה, נחשפים במוזיאון האקרופוליס.

מקדש אתנה נייקי היה מחסה של פסל מדהים של האלה אתנה המחזיקה רימון, סמל הפריון, בידה הימנית וקסדה, סמל המלחמה, בידה השמאלית. בית המקדש נהרס פעמיים: פעם אחת לאחר שהטורקים פירקו אותו בשנת 1686 ופעם לאחר 1936 כשהרציף התפורר. לכן הוא נבנה מחדש גם פעמיים.

הפרופילאה
הפרופילאה נמצאת באותו קו כמו הפרתנון ומהווה את השער המונומנטלי לאקרופוליס באתונה. הוא בנוי מעיצוב של Mnesicles, והוא מורכב על ידי אולם מרכזי ושני אגפים לרוחב. מקטעי המקדש היו בעבר הדרך היחידה האפשרית להיכנס לאקרופוליס. האגף הצפוני היה מעוטר בלוחות צבועים ושימש כגלריית תמונות.

האגף הדרומי היה חדר הכניסה למקדש אתנה נייקי ותקרת האולם המרכזי של הפרופילאה צוירה בזהב ובעיטור צבעוני. האגף הצפוני היה מעוטר בלוחות מצוירים ושימש כגלריית תמונות הבניין נבנה במהלך 437-432 לפני הספירה, ניזוק קשות במאה ה -17 מפיצוץ. שיקומו החל בשנת 1909 והוא נמשך עד היום.

הדרך הפנתנאית
הדרך הפנתנאית הייתה המסלול שעשתה התהלוכה הפנתנאית במהלך פסטיבל פנאתינאי. זה היה האירוע החשוב ביותר באתונה העתיקה והוקדש לאלה אתנה, והורכב מריקודים, תחרויות אתלטיות, דרמטיות ומוזיקליות. המסלול חצה באמצע האקרופוליס, החל מה- Keramikos ומסתיים ב- Erechteion.

התהלוכה הייתה גולת הכותרת של הפסטיבל, כפי שהתקיים ביום האחרון שלו. הוא הורכב מגברים הנושאים בעלי חיים להקריב לאלה, מעלנות הנושאות כלי שתייה (קוראים ריטונים), מוזיקאים ונערות המחזיקים את הצעיף הקדוש שנקרא פפלו . התהלוכה הגיעה לסיומה כשהבנות הניחו את הפפלו על פסל אתנה פוליאס, בתוך הארכטאון.

פסל אתנה פרומצ’וס
באקרופוליס אפשר לראות שרידים של כמה פסלים חשובים שבעבר יצרו שביל. אחד מהם, 15 מ ‘מהפרופילאה, נמצא במקום בו ניצב הפסל הענק של אתנה פרומצ’וס (אלופה). פסל זה בגובה 9 מ ‘היה סמל לניצחון ולעוצמת האתונאים נגד הפרסים. סמליות זו היא הסיבה לכך שפסלה, הפידיאס המפורסם, ייצג את האלה המחזיקה מגן בידה השמאלית וחנית בידה הימנית. הפסל נלקח לקונסטנטינופול על ידי הקיסר תיאודוסיוס בשנת 426 לספירה. הוא נהרס בשנת 1204 על ידי תושבי העיר שהאשימו את הפסל בפלישה צלבנית שהם סבלו.

המדרון הדרומי -מערבי של האקרופוליס באתונה
אזור זה של האקרופוליס הוא האזור בו נבנו כל מבני הציבור. זה היה החלק של הגבעה שבה התקיימו כל הפעילויות האמנותיות, הרוחניות והדתיות העיקריות של העיר, ומכאן חשיבותה לאתונה העתיקה. להלן האנדרטאות החשובות ביותר הניצבות באזור זה:

התיאטרון של דיוניסוס
ההריסות הנותרות של התיאטרון מהמאה ה -5 שנבנו באבן ושיש על ידי ליקורגוס מעידות על גדולתו של האתר: באולם היו 17 000 מקומות ישיבה מתוכם רק 20 שרדו. החברה הארכיאולוגית היוונית החלה בחפירות סביב מקדש דיוניסוס והציגה את התיאטרון של דיוניסוס בשנת 1838. התבליט הדקורטיבי בחלק האחורי של הבמה הוא מהמאה השנייה לפני הספירה ומתאר את חייו של מיוניוס ומיתוסים. לרוע המזל, רוב הנתונים ללא ראש.

בתקופת הזהב של פריקלס, כאשר אתונה הייתה בשיאה, אחד האירועים המרכזיים של השנה היה הפסטיבל השנתי של הדיוניסיה הגדולה, שהוצג במאה ה -6 לספירה על ידי הצורר פיסטרסטוס. היה אירוע מאוד מעניין ותרבותי. פוליטיקאים ואנשים עשירים היו נותנים חסות לדרמות וקומדיות של כותבי תיאטרון כמו אריסטופנס, אייסכילוס, אוריפידס וסופוקלס. מבקרים היו מגיעים מכל רחבי אטיקה כדי ליהנות מההצגות ומהחגיגות השונות. הרומאים השתמשו גם בתיאטרון דיוניסוס לאירועי המדינה שלהם, כמה טקסים ואפילו הצגות תיאטרון.

מקדש תראסילוס
מקדש זה הוקם בשנים 320-319 לפני הספירה על ידי תראסילוס. הוא ניצב על הקטאטום , הסלע הגדול שאוזן באופן מלאכותי אנכית לבניית תיאטרון דיוניסוס. השרידים היחידים של מקדש זה הם שני העמודים היוניים הניצבים מעל הקפלה הקטנה והמקסימה של פנאגיה הריסוספיליוטיסה (גבירתנו של מערת הזהב), שנבנתה במערה קטנה של צוק שהוסתר מאחורי תיאטרון דיוניסוס.

הסטואה של Eumenes
מתחת לאסקלפיון ניצבת עמודים ארוכים שנבנו על ידי אמנס השני, מלך פרגמוס (197-159 לפני הספירה). קולונדה זו ידועה בשם הסטואה של Eumenes, והיא נבנתה מאבן ושיש ושימשה כמקלט ודרך טיילת לציבור התיאטרון.

האסקלפיון
האסקלפיון נבנה לאחר 420 לפני הספירה כדי לסגוד לרופא אסקלפיוס, בנו של אפולו. הוא ממוקם בחלקו העליון השמאלי של מדרגות העץ המובילות לתיאטרון דיוניסוס. הוא מורכב על ידי כמה יסודות של מקדש אסקלפיוס, סטואה דורית המשמשת כקטגוגיון , סטואה יונית המתוארכת לסוף המאה ה -5 לפני הספירה ומזבח. חפירת האסקלפיון נעשתה על ידי השירות הארכיאולוגי היווני.

תיאטרון הורדוס אטיקוס
תיאטרון זה נבנה על ידי הורדוס אטיקוס, רומאי עשיר. הוא יצר את הנס האדריכלי הזה בשנת 160 לספירה, לזכרה האוהב של אשתו רגילה. לבנייה הענקית הזו יש רדיוס של 38 מ ‘, המאפשר לה להציע מקום ליותר מ -5000 צופים. המושבים היו עשויים שיש. הוא התגלה בשנים 1857-58 ושוחזר בשנים 1950-61. פסטיבל הקיץ באתונה המתקיים מדי שנה בימינו משתמש בתיאטרון של הורדוס אטיקוס ממוסיקה עד הופעות ריקודים או הצגות תיאטרון. אמנים ומבצעים מפורסמים מגיעים מכל רחבי העולם להופיע שם וליצור אווירה מדהימה.

Categories:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *